Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bankarsko finansiranje kao ključni izvor sredstava za preduzetničko poslovanje". Rad ima 48 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

Увод

Предузетник може имати добру пословну замисао и жељу да је реализује, но ако нема довољно новца (капитала) да купи потребна средства за пословање, односно да створи одговарајуће услове за исплативо пословање, тада се ни најбоља предузетничка замисао не може остварити. Након што је одлучио започети нови посао, разрадио пословни план и проценио колико му новаца треба, предузетник мора обезбедити довољну своту новца. Управо је један од највећих проблема, како из којих извора прибавити потребан новац?

Финансирање предузетничког подухвата представља кључну компоненту сваког предузећа. Да би се достигли дефинисани циљеви предузетника неопходно је одредити потребна финансијска средства и начин њиховог обезбеђивања.

Величина посебних финансијских средстава процењује се на основу конкретизације предузетничке идеје. Новцем се морају плаћати радна снага, материјали и сви остали трошкови предузетничког подухвата који се могу појавити, као и могући непредвиђени трошкови.

У тражењу извора финансирања, предузетник се може определити за сопствена, или за туђа финансијска средства. Уколико је у питању оснивање предузећа, нагласак је на споственим средствима предузетника, а на другом месту су позајмице од финансијских институција. У случајевима куповине постојеће фирме нагласак је на позајмљеним финансијским средствима, најчешће од пријатеља и родбине.

Поседовање сопственог капитала, увелико олакшава реализацију пословног подухвата. када је реч о ангажовању туђег капитала, уколико банка не одобри тражена финансијска средства, предузетник се мора окренути приватним изворима. Још једна од опција ангажовања туђег капитала јесте добијање кредита од неког државног фонда или институција заинтересованих за инвестирање у развој малих фирми.

Управљање новчаним средствима у предузећу почива на начелу рентабилности и на начелу ликвидности предузећа. С обзиром на значај и једног и другог начела, предузеће треба да пронађе најповољнију комбинацију за одржавање своје ликвидности уз истовремено остваривање и рентабилности у свом пословању и за остварење оба начела предузеће има подједнак интерес јер оба могу стимулативно деловати на ток пословања предузећа.

До садашња практична искуства указују на то да и у најликвиднијим и најрентабилнијим предузећима често недостају новчана средства. У таквим случајевима менаџмент предузећа је у обавези да пронађе нове изворе новчаних средстава, у што краћем року, уз што повољнију цену капитала (камату).

Банкарско финансирање представља један од кључних извора за финансирање предузетничког подухвата. Ово финансирање је стабилно и трајно. Предузетник овај вид финансирања користи, ако нема довољно финансијских средстава или ако није у ситуацији да недостајућа средства прибави на повољнији начин.

1. Начини финансирања предузетничког пословања

Функција финансирања једна је од основних функција сваког предузећа. Функција финансирања представља посебну пословну политику којом предузеће одлучује о управљању и оплођаивању новчаних средстава ради осигурања успешног пословања.

Функција финансирања код средњих и великих предузећа састоји се од доношења три основне одлуке, а то су одлука о инвестирању, одлука о финансирању и одлука о дивиденди.

Финансирање је динамички процес прибављања и коришћења капитала зависан условима његовог враћања. Тај је капитал у већини случајева у новчаном облику, међутим може се појављивати и у облику ствари и права.

OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!